Fiziksel Sunucu

Fiziksel Sunucu ya da bizim dünyamızın terimiyle Dedicated server; (kiralık sunucu) sadece bir müşteri için ayrılmış uygulama veya web sunucusudur. Normal (shared) hostinde yüzlerce site aynı sunucuda barındırılırken dedicated serverlar sadece bir müşteriye hizmet eder. Donanımın servis sağlayıcı tarafından sağlandığı sunucu türleridir.

Fiziksel sunucu hizmetlerinde örnek bir konfigürasyon yukarıdaki şekilde hazır sunduğumuz kapsamda olabileceği gibi hizmet sahibi tarafından konfigürasyon değişikliği de sağlanabilmektedir.

Dedicated sunucu türleri günümüzde en az tercih edilen sunucu türlerinden biridir. Çünkü paylaşımlı sunuculara kıyasla maliyeti oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı insanların ilk tercihi her zaman paylaşımlı sunucular oluyor. Ancak dedicated sunucular kişiye özel olduğundan dolayı en yararlı ve en kaliteli sunuculardır. Bilindiği üzere paylaşımlı sunucular birden çok müşteriyle paylaşıldığı için içerisinde sayısız web sitesi barındırılır. Bu sebepten dolayı güvenlik bakımından oldukça tehlikelidir. Ancak dedicated sunucular yalnızca tarafınıza verildiğinden dolayı içerisinde başka bir web sitesi yer almaz. Sadece bir tek kişinin kullanımına tahsis edilir.

Dedicated sunucu da RAM ve işlemcinin tamamı tek bir web sitesi ya da uygulamanın kullanımına verilir. Bu bakımdan performans olarak dedicated sunucular eşsizdir. Yüksek trafikli bir siteniz varsa ya da kurumsal bir şirketseniz mutlaka dedicated sunucuya geçmelisiniz. Ayrıca bu tür sunucular daha kararlı ve güçlü çalışır. Bunun yanında veri güvenliği konusunda da oldukça güvenlidir. Aradığınız güvenlikli ve güçlü bir sunucuysa, tercihinizi dedicated sunucudan yana kullanmalısınız.

TAM GÜVENLİK

%100

KORUMA

Referanslarımız